Kazimierz Kostka

RZEŹBIARZ KAZIMIERZ KOSTKA Z WODNICY

Kazimierz Kostka - rzeźbiarz

 

…”Wittkowe Wzgórze” – moje miejsce magiczne
Są takie miejsca, do których chętnie powracamy pamięcią, dla pana Kazimierza tym miejscem jest „Wittkowe Wzgórze”. Wittke to nazwisko jego dziadka, u którego się wychował i tak nazwał pobliskie wzgórze, które go oczarowało.


Tu wystrugał swoją pierwszą niewielką rzeźbę Chrystusa. Miał wtedy osiem lat, wykonał ją w intencji odnalezienia babcinego modlitewnika. Wierzył, że tak wyrażona prośba będzie cenniejsza niż słowa, szczęśliwie odnalazł modlitewnik.

 

Urodził się w 1945 r. w Wejherowie. Tradycja, wiara, szacunek dla przyrody do wartości, z którymi się utożsamia i które uczynił, temematem swoich prac. Pracuje niestrudzenie i z pasją. Tworzy w drewnie, bursztynie, kości, maluje i pisze wiersze. Chętnie uczestniczy w plenerach, prezentował swoje umiejętności na pokazach w: Niemczech, Belgii, Portugalii i na Sycylii. Wyrzeźbieni przez niego święci patroni zdobią ołtarze kościelne w: Słupsku, Gdańsku, Zegrzu Pomorskim, Szczecinku, Wodnicy, Charnowie i Lędowie koło Ustki. Stoją w miejscach pamięci narodowej w Borowym Młynie i  lesie Dywańskim. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje tematyka sakralna, w młodości wielkie wrażenie wywarły na nim figury świętych z kościoła w Strzepczu.

 

Rzeźba, malarstwo: postacie świętych, kapliczki, sceny rodzajowe, pastuszkowie, konie i zaprzęgi, łodzie. Prace autora prezentowano wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju, nagrodzono na konkursach, są tematem filmu i licznych reportaży, znajdują się w zbiorach muzealnych w: Koszalinie, Słupsku, Poznaniu, Toruniu, Warszawie, Bydgoszczy, Bytowie oraz w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w kraju i na świecie. Na ołtarz papieski w Sopocie wyrzeźbił, składającą się z kilkunastu rzeźb monumentalną „Kaszubską Kapele”.

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Dalsze przeglądanie witryny oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji czytaj tutaj.