Zespół RETRO z Charnowa powstał w 2008 r. w ramach działalności miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas dożynek gminnych w Wytownie w 2009 r. Grupę tworzyły panie: Elżbieta Otowicz, Maria Basarab, Genowefa Bąk, Renata Prusak, Lucyna Kruszewska oraz Jolanta Kijewska. W czerwcu 2010 r. wzięłyśmy udział w musicalu "Serenada" i po tym wydarzeniu do zespołu dołączyły pani Aneta Janicka oraz Justyna Petrus-Zarzycka. Zajęcia wokalne prowadziła z nami instruktor GOK, p. Karina Werra przez trzy lata - do 2011 r.
Kolejny okres w historii zespołu to nauka śpiewu i występy pod opieką p. Justyny Siudek. Aktywnie uczestniczyłyśmy w lokalnych imprezach plenerowych oraz uroczystych spotkaniach z okazji świąt w świetlicy wiejskiej Zaleskie. Nasz repertuar to piosenki-przeboje z lat 60-90tych ubiegłego wieku. Muzyczna przygoda z p. Justyną trwała 2,5 roku. Przez ten czas śpiewała z nami również p. Helena Gawdzik z Niestkowa oraz Lucyna Lewandowska. Ostatni wspólny występ to Dzień Seniora w Charnowie we wrześniu 2015r.
Obecnie nasz zespół prowadzi p. DorotaPlebanek. Wspólnie przygotowaliśmy występy z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy i wystąpiliśmy w Zaleskich. W składzie grupy pozostają Ela Otowicz, Maria Basarab, Renata Prusak, Lucyna Kruszewska, Genowefa Bąk, Lucyna Lewandowska oraz Jolanta Kijewska. Lubimy się spotykać i śpiewać. Wielką radość sprawia nam nauka nowych piosenek i śpiewanie dla innych.
JUBILEUSZ 10-LECIA ZESPOŁU " RETRO" z Charnowa
26.10.2018 r
Dawno, dawno temu, jakieś dziesięć lat dawno temu było sobie Koło, takie zwyczajne Koło Gospodyń Wiejskich, same kobitki. Aż tu nagle, właśnie wtedy - dawno temu, zachciało im się (kobitki zawsze coś wymyślą) śpiewać, a niektórym nawet tańczyć! Uradziły, że chcą być zespołem i będą się nazywać RETRO! Bo lubią piosenki z dawnych lat, stają się sentymentalne i wzruszają się, gdy przypomną sobie młode lata. Ale zaraz, jak to przypomną? Przecież one wciąż chcą być młode i są, właśnie przez to śpiewanie!
A śpiewają:
1. Marysia Basarab -zwolenniczka zdrowego odżywiania na miodzie i zabaw na świeżym powietrzu,
2. Gienia Bąk - uwielbia teatr, domowe wypieki dla rodziny oraz eleganckie buty,
3. Lucyna Kruszewska- zapalona ogrodniczka i zespołowa strojnisia,
4. Jola Kijewska -społeczna organizatorka zabaw nie tylko dla dzieci i czytająca kilka książek na raz uczestniczka Dyskusyjnego Klubu Książki ,
5. Ela Otowicz - harcerka od 7-go roku życia i fanka FB oraz
6. Renia Prusak - w czasie wolnym podróżniczka w kraju i za granicą.
Śpiewają teraz i śpiewały już dawno temu. Jeden skład. I po raz pierwszy publicznie wystąpiły podczas dożynek gminnych w Wytownie w 2009 roku. Wtedy urosły im skrzydła, chciały więcej. I wkrótce miały świetną okazję, bo właśnie wydarzyła się SERENADA-projekt, musical, sztuka, Mrożek i ...RETRO.
Pani Zofia Stodoła wraz ze stowarzyszeniem "Przystań" napisała projekt integrujący tutejsze środowiska. Przy współpracy z Tomkiem Giczewskim, Bartkiem Kieresińskim i Hubertem Gendigiem udało się zaadoptować sztukę Sławomira Mrożka pod tym samym tytułem i przenieść jej fabułę na miejscowe wiejskie podwórko. Dwie główne role żeńskie przypadły Anecie Janickiej oraz Justynie Petrus-Zarzyckiej, które później, na prawie dwa lata dołączyły do zespołu. Przez ten czas wokalną opiekę nad grupą sprawowała Pani Karina Werra -do 2011 r. Niezwykle serdecznie i ciepło wspominają panie z zespołu te pierwsze lata, zwłaszcza, że w lutym zespół wystąpił w VI Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach. W ramach konkurencji tanecznej panie wykonały brawurowo kankana, czym podbiły serca publiczności i jurorów, zdobywając IV miejsce.
Przygotowania do turnieju to wspaniałe chwile śmiechu, żartów, ćwiczeń tanecznych pod okiem Pani Eli Rus i jakże widowiskowy występ w strojach wykonanych własnoręcznie.
Po krótkiej przerwie nastąpił nowy okres dla zespołu. Instruktorem śpiewu została Pani Justyna Siudek. Wprowadzając nowy repertuar, przygotowała grupę do udziału w imprezach plenerowych oraz uroczystych spotkaniach z okazji Świąt Wielkanocnych oraz Bożego Narodzenia. Na co dzień panie śpiewały swoje ulubione przeboje z lat 60-tych i późniejszych. Muzyczna przygoda z Panią Justyną trwała 2,5 roku. Przez ten czas z zespołem śpiewała Pani Helena Gawdzik oraz Lucyna Lewandowska.
Ostatni wspólny występ to Dzień Seniora w Charnowie w 2015 roku.
Kolejnym przełomowym momentem dla zespołu okazał się wrzesień 2015 r- wtedy prowadzącym został Pan Krzysztof Plebanek. Od tej chwili grupa znacząco rozszerza repertuar, dużo ćwiczy i często występuje. W maju 2016 r. bierze udział w IV Festiwalu Twórczości Scenicznej "Młodość przychodzi z wiekiem". W sierpniu występuje w ramach imprezy folklorystycznej "Raz na ludowo" w konkursie solistów i zespołów z terenów wiejskich.
W styczniu 2017 r. panie podjęły z wielką radością kolędowanie wspólnie z innymi uczestnikami z gm. Ustka w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Objeździe, a w maju 2017 r. wystąpiły w I Przeglądzie Pieśni Maryjnych, gdzie zajęły III miejsce w kategorii: dorośli-zespoły. Pod kierunkiem Pana Krzysztofa nastąpił znaczący rozwój zespołu, który przygotowując cygańskie przeboje wystąpił z tym programem w sierpniowej edycji "Raz na ludowo" w Rowach.
Współpraca z Panem Krzysztofem to niezwykle intensywny czas pracy dla zespołu, który z powodzeniem występował podczas uroczystych Dni Seniora w Niestkowie, Bydlinie czy Gałęzinowie, a zaowocował wydaniem wraz z CKGU płyty z utworami grupy RETRO.
Niestety, co dobre, szybko się kończy. Dokładnie 3 lata trwała wokalno-instrumentalna przyjaźń z Panem Plebankiem. Z powodu zmian zawodowych planów Pan Krzysztof przekazał instruktorskie obowiązki i przyjemności swojej żonie, Dorocie, która "zdążyła" już przygotować zespół do dzisiejszego Jubileuszu.
Mówią o sobie: dziewczyny! Przecież młode są, chociaż Retro, a dla zespołu to kolejny początek i nowa historia, może na następne 10 lat?