Retro

Retro

Zespół  RETRO  z  Charnowa  powstał  w 2008 r. w ramach  działalności  miejscowego  Koła  Gospodyń  Wiejskich.  Pierwszy  publiczny  występ  miał  miejsce  podczas  dożynek  gminnych  w  Wytownie w 2009 r.  Grupę  tworzyły panie: Elżbieta Otowicz,  Maria Basarab,  Genowefa Bąk,  Renata Prusak, Lucyna Kruszewska oraz Jolanta Kijewska.  W czerwcu 2010 r. wzięłyśmy  udział  w  musicalu "Serenada" i  po  tym  wydarzeniu  do  zespołu  dołączyły  pani Aneta Janicka oraz  Justyna Petrus-Zarzycka. Zajęcia  wokalne  prowadziła z nami  instruktor  GOK,  p. Karina  Werra  przez  trzy lata - do 2011 r.

 

Kolejny okres w historii zespołu to nauka śpiewu i występy pod opieką  p. Justyny Siudek. Aktywnie uczestniczyłyśmy w lokalnych imprezach plenerowych  oraz uroczystych  spotkaniach z okazji świąt w świetlicy wiejskiej  Zaleskie. Nasz repertuar to piosenki-przeboje  z lat 60-90tych ubiegłego wieku. Muzyczna  przygoda z p. Justyną trwała 2,5 roku. Przez ten czas śpiewała z nami również p. Helena Gawdzik z Niestkowa oraz Lucyna Lewandowska. Ostatni wspólny występ to Dzień Seniora w Charnowie we wrześniu 2015r.   

 

Obecnie  nasz zespół prowadzi p. DorotaPlebanek.  Wspólnie przygotowaliśmy występy z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy i wystąpiliśmy w Zaleskich. W składzie grupy pozostają Ela Otowicz, Maria Basarab, Renata Prusak, Lucyna Kruszewska, Genowefa Bąk, Lucyna Lewandowska oraz Jolanta Kijewska. Lubimy się spotykać i śpiewać. Wielką radość sprawia nam nauka nowych piosenek i śpiewanie  dla innych.

 

                                                                  JUBILEUSZ   10-LECIA   ZESPOŁU  " RETRO" z  Charnowa

                                                                                                  26.10.2018 r

 

 

        Dawno, dawno temu, jakieś dziesięć lat dawno temu było sobie Koło, takie zwyczajne Koło Gospodyń Wiejskich, same kobitki. Aż tu nagle, właśnie wtedy - dawno temu, zachciało im się (kobitki zawsze coś wymyślą) śpiewać, a niektórym nawet tańczyć! Uradziły, że chcą być zespołem i będą się nazywać RETRO! Bo lubią piosenki z dawnych lat, stają się sentymentalne i wzruszają się, gdy przypomną sobie młode lata. Ale zaraz, jak to przypomną?     Przecież one wciąż chcą być młode i są, właśnie przez to śpiewanie!

 

A śpiewają:

1. Marysia Basarab -zwolenniczka zdrowego odżywiania na miodzie i zabaw na świeżym powietrzu,

2. Gienia Bąk - uwielbia teatr, domowe wypieki dla rodziny oraz eleganckie buty,

3. Lucyna Kruszewska- zapalona ogrodniczka i zespołowa strojnisia,

4. Jola Kijewska -społeczna organizatorka zabaw nie tylko dla dzieci i czytająca kilka książek na raz uczestniczka Dyskusyjnego Klubu Książki ,

5.  Ela Otowicz - harcerka od 7-go roku życia  i fanka FB  oraz

6. Renia Prusak - w czasie wolnym podróżniczka w kraju i za granicą.

  

 Śpiewają teraz i śpiewały już  dawno temu. Jeden skład. I po raz pierwszy publicznie wystąpiły podczas dożynek gminnych  w Wytownie w 2009 roku. Wtedy urosły im skrzydła, chciały więcej. I wkrótce miały świetną okazję, bo właśnie wydarzyła się SERENADA-projekt, musical, sztuka, Mrożek i ...RETRO.

Pani Zofia Stodoła wraz ze stowarzyszeniem "Przystań" napisała projekt integrujący tutejsze środowiska. Przy współpracy z Tomkiem Giczewskim, Bartkiem Kieresińskim i Hubertem Gendigiem udało się zaadoptować sztukę Sławomira Mrożka pod tym samym tytułem i przenieść jej fabułę na miejscowe wiejskie podwórko. Dwie główne role żeńskie przypadły Anecie Janickiej  oraz  Justynie  Petrus-Zarzyckiej,  które później, na prawie dwa lata dołączyły do zespołu. Przez ten czas wokalną opiekę nad grupą sprawowała Pani Karina Werra -do 2011 r. Niezwykle serdecznie i ciepło wspominają panie z zespołu te pierwsze lata, zwłaszcza, że w lutym zespół wystąpił w VI Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Jezierzycach. W ramach konkurencji tanecznej panie wykonały brawurowo kankana, czym podbiły serca publiczności i jurorów, zdobywając IV miejsce.

Przygotowania do turnieju to wspaniałe chwile śmiechu, żartów, ćwiczeń tanecznych pod okiem Pani Eli Rus i jakże widowiskowy występ w strojach wykonanych własnoręcznie.

  

 

 

  Po krótkiej przerwie nastąpił nowy okres dla zespołu. Instruktorem śpiewu została Pani Justyna Siudek. Wprowadzając nowy repertuar, przygotowała grupę do udziału w imprezach plenerowych oraz uroczystych spotkaniach z okazji Świąt Wielkanocnych  oraz Bożego Narodzenia. Na co dzień panie śpiewały swoje ulubione przeboje z lat 60-tych i późniejszych. Muzyczna przygoda z Panią Justyną trwała 2,5 roku. Przez ten czas z zespołem śpiewała Pani Helena Gawdzik oraz Lucyna Lewandowska.

Ostatni wspólny występ to Dzień Seniora w Charnowie w 2015 roku.

     Kolejnym przełomowym momentem dla zespołu okazał się wrzesień 2015 r- wtedy prowadzącym został Pan Krzysztof Plebanek. Od tej chwili grupa znacząco  rozszerza repertuar, dużo ćwiczy i często występuje. W maju  2016 r. bierze udział w IV Festiwalu Twórczości Scenicznej "Młodość przychodzi z wiekiem". W sierpniu występuje w ramach imprezy folklorystycznej "Raz na ludowo" w konkursie solistów i zespołów z terenów wiejskich.

W styczniu 2017 r. panie podjęły z wielką radością kolędowanie wspólnie z innymi uczestnikami z gm. Ustka w Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Objeździe, a w maju 2017 r. wystąpiły w I Przeglądzie Pieśni Maryjnych, gdzie zajęły III miejsce w kategorii: dorośli-zespoły. Pod kierunkiem Pana Krzysztofa nastąpił znaczący rozwój zespołu, który przygotowując  cygańskie przeboje wystąpił z tym programem w sierpniowej edycji "Raz na ludowo" w Rowach.

Współpraca z Panem Krzysztofem to niezwykle intensywny czas pracy dla zespołu, który z powodzeniem występował podczas uroczystych Dni Seniora w Niestkowie, Bydlinie czy Gałęzinowie, a zaowocował wydaniem wraz z CKGU płyty z utworami grupy RETRO.

 Niestety, co dobre, szybko się kończy. Dokładnie 3 lata trwała  wokalno-instrumentalna przyjaźń z Panem Plebankiem. Z powodu zmian zawodowych planów Pan Krzysztof   przekazał instruktorskie obowiązki i przyjemności swojej żonie, Dorocie, która "zdążyła" już przygotować zespół do dzisiejszego Jubileuszu.

 Mówią o sobie: dziewczyny! Przecież młode są, chociaż Retro, a dla zespołu to kolejny początek i nowa historia, może na następne 10 lat?

 

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Dalsze przeglądanie witryny oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji czytaj tutaj.