Grażyna Kamyszek

Grażyna Kamyszek

Mieszkanka osiedla Przewłoka. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Nauczycielka i bibliotekarka. Swoją pisarską pasję pielęgnowała latami, pisząc do szuflady. Dopiero na emeryturze odważyła się na publikacje. W 2012 roku rozpoczęła współpracę z kwartalnikiem społeczno–kulturalnym Dolnego Powiśla i Żuław PROWINCJA z siedzibą w jej rodzinnym mieście, Sztumie. Na łamach kwartalnika ukazują się jej krótkie formy prozatorskie, fragmenty powieści, a także dostępny jest wywiad, który przeprowadził z autorką redaktor naczelny, Leszek Sarnowski.

Jej publikacje można również znaleźć w książce Andrzeja Chludzińskiego z Wydawnictwa Jasne, w zbiorze tekstów pt. Co najmniej 32 powody, aby pokochać Niemcy. Głównym przesłaniem autora była chęć pokazania doświadczeń Polaków w kontaktach z Niemkami i Niemcami w kontekście naszej historii i czasów współczesnych.

Jak dotąd spod jej pióra wyszło kilka powieści obyczajowych. W latach 2014 – 2016 ukazał się trzytomowy cykl; Zobaczyć iskry, Zatrzymać iskry i W cieniu iskier. Pierwsza część powieści spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i sympatią czytelników powodując, że autorka nie poprzestała na jednym tomie i rozwinęła niektóre wątki w drugiej i trzeciej części.

We wrześniu 2019 r. ukazały się Łzy starej sosny zyskując ogromne uznanie czytelników, wyrażające się w przychylnych recenzjach i wysokiej sprzedaży, co skłoniło Wydawnictwo Literackie Białe Pióro, z którym współpracuje autorka, do dodruku.

W 2022 roku dorobek pisarski Grażyny Kamyszek wzbogacił się o kolejną powieść pt. Krawężnikowe dzieci . Fabuła oddaje nie tylko klimat ubiegłego wieku, ale i miasteczka, gdzie mają miejsce niesamowite wydarzenia, wpisujące się we współczesne realia. Czytelnicy i recenzenci podkreślają ponadczasowe wartości prowokujące do głębokich refleksji. Jej książki uczą, bawią i wzruszają do łez. Poruszają ważkie problemy ludzi uwikłanych historycznie i emocjonalnie, sięgając do miejsc bliskich przeżyciom i wspomnieniom autorki.

Spotkania z pisarką, zarówno w bibliotekach miejskich jak i gminnych, są okazją do interesujących rozmów i głębszego poznania Jej twórczości. Poniżej pamiątka ze spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki w Mikołajkach Pomorskich w maju 2023.

Powieści Grażyny Kamyszek są dostępne nie tylko w wersji papierowej, ale także jako ebooki i audiobooki.
 

              

Strona korzysta z plików cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Dalsze przeglądanie witryny oznacza zgodę na ich zapis i wykorzystanie. Więcej informacji czytaj tutaj.